Skoči na glavno vsebino

Eduroam

OŠ Ivana Cankarja Vrhnika je članica brezžičnega omrežja Eduroam.

Za zaposlene, učence in tiste, ki imate AAI račun @11sola.si lahko prenesete odjemalca s spletne strani cat.eduroam.org.

Kliknite na moder gumb “Kliknite tukaj za prenos vašega eduroam® nameščevalnika”, v oknu, ki se pojavi poiščite Osnovno šolo Ivana Cankarja Vrhnika (ključne besede: Vrhnika ali Cankar) in kliknite nanjo. Če imate operacijski sistem Windows 10, lahko kliknete moder gumb, sicer svoj operacijski sistem poiščite na povezavi “Izberite drug nameščevalnik za prenos”. Vmes morate potrditi namestitev še dveh certifikatov. V omrežje eduroam se prijavite z vašim AAI računom @11sola.si.

Do omrežja eduroam lahko dostopate tudi preko mobilnih telefonov. Če imate operacijski sistem Android, prenesite aplikacijo Get Eduroam, jo namestite, poiščite OŠ Ivana Cankarja Vrhnika in se prijavite z vašim AAI računom @11sola.si. NAVODILA

Za iOS pa so navodila TUKAJ.

 Dodatna navodila si lahko pogledate na Arnesovi spletni strani.

 

Brezžično izobraževalno omrežje EDUROAM

OŠ Ivana Cankarja nudi zaposlenim, dijakom in študentom možnost brezplačnega dostopa do brezžičnega računalniškega omrežja eduroam. Tako dodeljeni dostop ni namenjen komercialni uporabi. eduroam je del šolskega omrežja, ki je povezano v omrežje Arnes in evropski sistem, zato zanj veljajo enaka pravila kot za dostop do omrežja Arnes (http://www.arnes.si/pomoc-uporabnikom/pravila-uporabe-omrezja-arnes).

1. Kaj je eduroam?

Storitev eduroam omogoča učečim in zaposlenim varen in preprost dostop do zaščitenega brezžičnega (WLAN) omrežja na naši organizaciji in gostovanje v omrežjih drugih institucij, vključenih v sistem Eduroam.

V omrežje eduroam so vključene izobraževalne in raziskovalne ustanove (fakultete, inštituti, srednje šole, osnovne šole …) v Sloveniji (http://www.eduroam.si) in tujini (http://www.eduroam.org).

Omrežje je zasnovano tako, da lahko dijaki, študentje ali zaposleni dostopajo transparentno in brezplačno v katerikoli zgoraj navedeni ustanovi (doma in v tujini), in to z istim uporabniškim imenom in geslom kot v “domačem” omrežju eduroam (npr. predavatelj šole dostopa v zaščiteno omrežje eduroam v Krškem ali Mariboru oz. v katerokoli omrežje eduroam v tujini). Pri tem je tako sami ustanovi kot gostujočem uporabniku zagotovljena kar največja varnost, saj je onemogočeno prisluškovanje in lažno predstavljanje.

2. Tehnične zahteve za dostop

V brezžično omrežje z imenom (SSID) eduroam se je mogoče povezati s prenosnim računalnikom, dlančnikom, telefonom; skratka z napravo, na kateri operacijski sistem in brezžični vmesnik podpira standard 802.11a/g/n ter varnostni protokol WPA1/2-Podjetniško (WPA1/2-Enterprise) in prijavni standard 802.1x z EAP-TTLS + PAP (enkripcija podatkov AES).

3. Navodila za priklop

Podrobna navodila za namestitev najdete na naslovu http://www.arnes.si/pomoc-uporabnikom/eduroam/navodila-za-povezavo/

Lahko si pomagate tudi z prednastavljenimi programi za namestitev brezžičnega omrežja na vaši napravi – eduroamCAT (podpira večino naprav) ali geteduroam (mobilne naprave).

Poleg tega je za brezžični dostop potrebno še veljavno uporabniško ime in geslo v matični ustanovi. Učeči pridobijo na željo uporabniško ime in geslo ob vpisu v šolo oz. podajo zahtevek v začetku šolskega leta razredniku, študentje pa v referatu. 

Dostop je veljaven za čas šolanja in omogoča učečim tudi dostop do ostalih storitev storitev Arnesa v primeru, da jih šola ponuja. Uporabniške podatke, spremembo gesla in prevzem identitete pa je mogoč na spletni strani SIO-MDM.

4. Pomoč in kontaktne osebe

V primeru težav pri povezavi v omrežje eduroam pa se obrnite na računalničarja organizacije.

Kontaktna oseba je Simon Gerdina, simon@11sola.si.

Zapri nastavitve dostopnosti