voda

Reke so naše sestre, tešijo nam žejo. (Seattle, indijanski poglavar)

22. marec je OZN razglasila za mednarodni dan voda, leto 2013 pa za mednarodno leto sodelovanja na področju voda. V svetu čedalje večkrat na vse bolj obsežnih območjih primanjkuje čiste pitne vode. Ali je dostop do vode človekova pravica ali le potreba? Je voda skupno dobro kot zrak ali blago kot kokakola? Kdo lahko odloča o njej – vlada, ljudje, trg? Voda je ŽIVLJENJE, a 1,1 milijardi ljudi primanjkuje čiste vode, 2,4 milijardi ljudem primanjkuje osnovnih sanitarij, zaradi onesnažene vode vsakih 15 sekund umre otrok, 6000 otrok dnevno pa umre zaradi dehidracije povezane z diarejo, ki jo povzroča onesnažena voda. Še več zanimivosti o vodi pa si lahko preberete v dokumentu, kjer so zbrane povezave do zanimivih spletnih strani.

Voda je neločljivo povezan z vsakim izmed nas, zato vas vabim ob dnevu vode – 22. marcu na ogled filma Tok: v imenu ljubezni do vode v sredo, 20. marca 2013 ob 14. uri in delavnico Babica čriček v četrtek, 28. marca 2013 ob 14. uri.

Eno izmed protislovij v človeški naravi je, da stvari cenimo le, ko so redke. Bo tako tudi z vodo?

(S. Dowdeswell)