Tudi naša šola se je letos ponovno pridružila programu Varno s soncem. Nosilci programa so Nacionalni inštitut za javno zdravje, Združenje slovenskih dermatovenerologov ter Društvo za boj proti raku regije Celje.
Program Varno s soncem je nastal kot prizadevanje za izboljšanje stanja v Sloveniji zaradi zaskrbljujočih epidemioloških podatkov o naraščanju števila rakavih obolenj kože pri nas (vir: Register raka RS) in hkrati kot odgovor na dejstvo, da je pojavnost kožnega raka močno povezana tako z izpostavljanjem UV sevanju kot s pogostostjo sončnih opeklin, zlasti v otroštvu.
S programom želimo doprinesti k spremenjenemu odnosu do sonca. Doseči želimo čim večjo osveščenost učencev in s tem tudi njihovih staršev o škodljivih učinkih prekomernega izpostavljanja sončnemu sevanju in pomenu izvajanja samozaščitnih ukrepov za varovanje zdravja.
Dolgoročen namen programa pa je ustaviti trend naraščanja oziroma doprinesti k zmanjšanju pojava kožnega raka v Sloveniji (še posebej melanoma).
Plakat Varno s soncem. varno_sonce_plakat