UMETNIŠKO – DRUŽBOSLOVNE DELAVNICE

V petek, 12. 4. 2024, bomo v prostorih šole na Lošci 1 organizirali umetniško-družboslovne delavnice na temo staroslovanske mitologije.

Z delavnicami bomo začeli ob 14.00 (prihod v šolo ob 13.50) in zaključili, predvidoma, ob 18.00.

1. KDO JE KDO MED SLOVANSKIMI BOGOVI? (60 minut) B200 in B301

Izvajalki: Janja Zupan in Elissa Tawitian, učiteljici zgodovine

Na delavnici bomo najprej opredelili naselitveni prostor starih Slovanov, prebirali zgodnjesrednjeveške zapise o njihovem življenju in navadah. Učenci pa bodo tudi spoznali najpomembnejše staroslovanske bogove in boginje ter jih primerjali z olimpijskimi bogovi. Za razstavo v šolski avli bodo izdelali »drevo« staroslovanskih bogov in boginj.

1. BOGOVI, BOGINJE, VILE IN ŠKRATI V SLOVANSKIH PRAVLJICAH (180 minut) B211

Izvajalka: Tadeja Voljč, učiteljica slovenščine

Učenci se preizkusijo v ustvarjanju lastne pravljice, v kateri nastopajo junaki in junakinje, ki jih poznamo iz staroslovanske mitologije. Svojo pravljico bodo zapisali in objavili na razstavi v šolski avli.

1. PRIPRAVIMO SE NA KRESOVANJE (180 minut) KNJIŽNICA IN B015

Izvajalca: Jure Zorič, učitelj likovne umetnosti, in Špela Petrovič, šolska knjižničarka

Učenci v prvem delu delavnice s prebiranjem literature spoznajo, kaj je kresovanje pomenilo našim prednikom in to primerjajo s pomenom kresov v sodobnem svetu. V drugem delu delavnice naredijo z upoštevanjem vseh pravil postavljanja kresov njegovo pomanjšano različico.

1. TAKO SI PREDSTAVLJAM IZGLED SLOVANSKIH BOGOV (180 minut) C100

Izvajalka: Teja Plečnik, učiteljica likovne umetnosti

Na delavnici bodo učenci izdelovali domišljijske portrete staroslovanskih bogov, s katerimi bomo okrasili »drevo« bogov na razstavi v šolski avli.