Nošenje mask ureja Odlok o začasnih ukrepih za zmanjšanje tveganja okužbe in širjenja okužbe z virusom SARS-CoV-2 (Uradni list RS, št 124/20 in 135/20), ki pa je bil spremenjen oziroma dopolnjen (Uradni list RS, št. 143/20). Sprememba velja od petka, 16. oktobra 2020.

Odlok določa, da je obvezno nošenje zaščitne maske na odprtih javnih krajih oziroma prostorih in v osebnih vozilih v vseh statističnih regijah, kjer število na novo okuženih v zadnjih 14 dneh presega 140 na 100.000 prebivalcev. Uradne podatke o stanju okuženosti objavlja NIJZ, najmanj 1-krat tedensko na spletni strani ali v Uradnem listu RS.

Izjeme od obveznosti nošenja maske na odprtih javnih krajih opredeljuje spremenjen prvi odstavek 3. člena, ki med drugim določa, da se ta odlok ne uporablja za otroke do dopolnjenega 6. leta starosti, učence v osnovni šoli izključno, ko so v matičnem oddelku in učitelji do vključno 5. razreda osnovne šole pri opravljanju neposrednega dela z učenci.