Skoči na glavno vsebino

Teden otroka je program Zveze prijateljev mladine Slovenije že od leta 1954. Vsako leto se začne na prvi ponedeljek v oktobru in traja do nedelje istega tedna. Letos je potekal od 7. do 13. oktobra na temo Otrok, nepopisan list papirja. Namen teme je bil, razmišljati o vzporednicah med otroštvom nekoč in danes. Na prvi pogled jih mogoče ni, a čeprav se svet okoli nas hitro spreminja – tehnologija, način vzgoje, tempo življenja, pa bistvo otroštva ostaja enako. Tako nekoč kot danes so otroci radovedni, igrivi, polni idej in domišljije ter željni raziskovanja, ustvarjanja in predvsem igre. Igra je še vedno ključno orodje za njihov razvoj, enako kot potreba po ljubezni, varnosti in občutku pripadnosti. Te univerzalne lastnosti presegajo tako čas kot prostor.

Zato smo jim učitelji podaljšanega bivanja v tem tednu ponudili še posebej bogat nabor igrivih in poučnih dejavnosti.

V ponedeljek so ob risanju s kredami otroci izrazili svojo ustvarjalnost in pokazali, kako se njihova domišljija oblikuje skozi barve in oblike.

Pri rajalnih igrah so s preprostimi igrami dokazali, da otroci danes še vedno uživajo v druženju in gibanju, kot so to počeli njihovi vrstniki nekoč.

Ko smo se ob temi igre nekoč in danes preizkušali v različnih starih gibalnih igrah, smo spoznali, da se otroci ne glede na čas zabavajo v raziskovanju, tekmovanju in učenju skozi igro.

Četrtkovo dejavnost smo poimenovali ljudska pravljica malo drugače. Ljudske pravljice so se otrokom predstavile na najrazličnejše načine. Nekateri so jim prisluhnili na prostem, pod krošnjami dreves, drugi so jih spoznavali s pomočjo kamišibaja. Gre za japonsko umetniško obliko pripovedovanja zgodb ob slikah na malem lesenem odru. Spet druge so obiskale lutke, zaradi katerih so se otroci lažje osredotočili na zgodbo in intenzivneje doživljali pravljico.

Preprostost ljudskih pravljic iz preteklosti lahko današnjim otrokom prinese več pomembnih spoznanj. Pravljice, ki so bile oblikovane na podlagi ljudske modrosti, uporabljajo jasne, enostavne zgodbe z močnimi sporočili, ki otroke učijo temeljnih vrednot, kot so poštenost, pogum, prijateljstvo in spoštovanje do narave. Ljudske pravljice otroke tudi naučijo, da se rešitve težav pogosto skrivajo v iznajdljivosti, vztrajnosti in sodelovanju, ne pa v uporabi sodobnih pripomočkov. To jih spomni, da so prave vrednote in človeški odnosi tisti, ki so ključni za življenje, ne glede na to, kako se čas spreminja.

Teden smo sklenili z likovnim ustvarjanjem, kjer so otroci skozi umetnost pokazali, kako vsakdo med njimi na svoj način z enostavnimi materiali zna in zmore ustvarjati raznolike umetnije. Z nabiranjem, zbiranjem in uporabo naravnih in odpadnih materialov v kombinaciji z drugimi likovnimi materiali, so otroci poleg umetniškega izražanja pridobili tudi zavedanje o spoštovanju narave in trajnostnem ravnanju.

Vse dejavnosti tekom celega tedna so spodbujale otroke v gibanje, socialno interakcijo, kreativnost ter krepile prijateljstvo in vrednost sodelovanja.

(Skupno 61 obiskov, današnjih obiskov 1)
Zapri nastavitve dostopnosti