MEPI-jevci smo skupina otrok, starih med 13 in 15 let. Naša skupina ima na čelu tri učiteljice, ki so hkrati naše mentorice  ̶  Matejo, Marušo in Jano. Vse nas druži to, da imamo radi izzive in da gremo radi čez svoje meje, a na dober način. Z našimi srečanji smo začeli septembra 2020. Običajno smo se dobivali ob četrtkih, kjer smo na srečanjih izvajali različne aktivnosti, hkrati pa smo se učili o programu ORB, v katerega smo nadaljnje mesece vpisovali svoje izzive, ki smo jih opravljali.

V programu ORB imamo 4 tematske izzive: prostovoljstvo, šport, veščine in odpravo. Vsak si je izbral dva izziva, ki ju opravlja tri mesece, ter enega, ki ga opravlja 6 mesecev. Na kratko povedano, nikoli nam ni bilo dolgčas. Konec oktobra smo žal s poukom nadaljevali na daljavo, naša učilnica pa je postala virtualna v varnem zavetju našega doma. Priznam, da je bilo med karanteno vse veliko težje, saj je pri MEPI-ju pomembno, da se naučimo sodelovati ter da krepimo naš ekipni duh. Naša srečanja so potekala kot vedno ob četrtkih, le da je tokrat vse potekalo preko aplikacije Zoom. Skoraj vsak mesec smo dobili mesečni izziv, ki je bil res zanimiv. Junija pa načrtujemo pustolovsko odpravo, zato so bili izzivi športno obarvani, delali smo namreč na svoji osebni kondiciji. Prvi izziv nas je odpeljal na pohod po lastni izbiri, drugi izziv pa na pohod v neznano, kjer smo urili svoje orientacijske sposobnosti. Za naš tretji izziv pa smo si zadali, da 25-krat obkrožimo Vrhniko  ̶  celotna razdalja šteje 2100 km. Naša enomesečna naloga je torej bila, da v roku enega meseca prehodimo 84 km, vsak dan vsaj 2 km. Kilometre smo skozi celoten mesec vpisovali v našo skupno preglednico, ki se je zelo hitra polnila. Pa ne pozabimo na to, da so vse izzive opravljale tudi naše mentorice, nekateri MEPI-jevci so se z našimi mentoricami tudi srečali in kakšno rekli. V razpredelnici so se tekom meseca znašle tudi številke kot npr. 8 ̶ 10 km dnevno. Na te MEPI-jevce smo še posebej ponosni. Skupaj smo zbrali tudi nekaj mnenj udeležencev glede celotnega programa.

Učenka Manca M.: ‘’MEPI program se mi je zdel zelo v redu; ideja, na kateri temelji celoten program, mi je zelo zanimiva.’’

Učenka Mirjam K.: ‘’Sama mislim, da je MEPI zelo v redu in da je zelo lepa priložnost, da lahko delaš na sebi in se tako še bolje spoznaš. Zadnji izziv mi je bil všeč, ker me je med karanteno prisilil v dnevne sprehode pa tudi na splošno se mi je vse zdelo super.’’

Učenka Ajda O.: ‘’Moje splošno mnenje je, da je MEPI odlična izkušnja za mlade, ki se radi preizkusijo v nečem novem in da radi opravljajo zanimive in zabavne preizkuse. Celotna izkušnja mi je bila zelo všeč in še vedno uživam v njej.’’

Mentorica Maruša K.: ‘’Tudi v času šolanja na daljavo smo se MEPI učenci in učenke skupaj z mentoricami trudili po naših najboljših močeh, da bo naša kondicijska pripravljenost v odlični formi. Pridno smo pešačili in nabrali več kot dovolj kilometrov, da bi našo občino obhodili z lahkoto. Z nabiranjem kondicije nadaljujemo in se že veselimo naše glavne pohodniške odprave.’’

Če vas je naš MEPI program pritegnil, si lahko marsikaj preberete na spletni strani MEPI ali pa preprosto pocukate eno izmed mentoric za rokav in vam bo z veseljem pomagala.

Ajda Oblak, 9. a