Delavnice se bodo začele ob 8.30 (prihod v šolo ob 8.20) in zaključile predvidoma ob 13.00.

Vse delavnice trajajo 120 minut.

1.  Izvajalec: Simon Gerdina, učitelj                     MISELNA IGRA »L«

Učenci na lista šeleshamerja narišejo sestavne dele in jih izrežejo. Sestavni deli igre so:

• igralna površina, na kateri je narisana mreža 4×4 (kvadrati),
  • dva L-ja (3+1 kvadrat) in
  • dva kvadrata.

Med seboj zamenjajo sestavne dele, da ima vsak igralec barvno različna L-ja. Za izdelavo bodo potrebovali približno 30 – 45 minut.

Po predstavitvi pravil in demonstraciji, se med seboj pomerijo v miselni igri. Cilj igre je nasprotniku onemogočiti, da bi še lahko premaknil svoj L. Po uvodnem spoznavanju odigrajo turnir (odvisno od števila učencev).

Izdelano igro odnesejo domov.

1. SENZORIČNO OCENJEVANJE ŽIVIL

Izvajalka: Veronika Škedelj, učiteljica

Na delavnici boste spoznali delo preizkuševalca živil in se za kratek čas prelevili v strokovnjake za senzorično ocenjevanje.

Pripravili boste domači jogurt, senzorično ocenili različne vzorce sadnih jogurtov (okus, vonj, izgled, kislost, …) in skušali prepoznati znamko vzorčnega jogurta.

1. MIKROSKOPIRANJE

Izvajalka: Sonja Rihar, učiteljica

Ogledali si bomo neznan, zanimiv svet, ki se skriva v kapljici vode iz narave.

Mikroskop je pripomoček, ki omogoča, da razločiš predmete, ki jih tvoje oko brez pomoči ne more razločiti. Omogočil nam bo, da bomo na primeru lističa mahu spoznali celico, najmanjšo enoto živega. Pod mikroskopom si bomo ogledali živahno gibanje paramecijev, počasno premikanje evglen, nitke zelenih alg (spirogira), vodne bolhe.

O teh skrivnostnih bitjih se bomo tudi pogovorili ob stenskih plakatih (telesne značilnosti, kje v naravi jih najdemo, način prehranjevanja, posebnosti…). Naučili se bomo pripraviti gojišče evglen in paramecijev (infuzum). Na koncu boste samostojno pripravili preparat luskolista čebule in ga mikroskopirali.

1. NARAVOSLOVNO KEMIJSKA DELAVNICA

Izvajalka: Špela Krvina, učiteljica

Ali se želiš preizkusiti v praktičnem izvajanju naravoslovno kemijskih poskusov? Potem je ta delavnica prava zate.

Spoznali bomo:

• kaj se skriva v črnem, rjavem in vijoličnem flomastru,
  • v črnilu in
  • zgodbo o kameleonu.

Izvajali bomo poskuse in z opazovanjem ugotavljali, kako se spreminjajo snovi.