TRST SKUPINSKA

V soboto smo se kot majhna skupina učencev odpravili na neobvezno ekskurzijo v Trst. Že zjutraj nas je pričakal sonček in nas  skozi cel dan spremljal. Najprej smo se odpravili v Socerb, od koder smo imeli prelep razgled na Trst. Vodič nam je povedal kje poteka meja in nam opisal glavne kraje blizu Trsta. Naslednja postaja je bila stara rižarna, ki je bila v času 2. svetovne vojne koncentracijsko taborišče. Tam smo si ogledali celice ter napise in sporočila, ki so jih zapisale žrtve zaprte v celicah. Bili smo že pošteno lačni, zato  smo se odpravili v mestno središče, kjer smo dobili nekaj prostega časa za kosilo. S sošolko se učiva italijanščino, zato sva s skupnimi močmi po italijansko naročili kosilo. Bilo je zelo zabavno!
Po kosilu smo si ogledali glavne znamenitosti mesta, nato pa smo se odpravili proti Boljunce, kjer nam je prijazen domačin razložil kako poteka življenje zamejskih slovencev (čeprav sami neradi slišijo, da jih tako kličemo). Bilo je zelo zanimivo imeti stik z zamejskimi slovenci in poslušati njihovo narečje. Na koncu izleta smo odšli k reki Glinščici in uživali ob razgledu na slap ter ob zadnjih sončnih žarkih. Če pogledam nazaj, lahko rečem, da je bila ekskurzija super, saj sem videla in izvedela veliko zanimivih stvari o temah, za katere sem do sedaj vedela samo ker sem o tem slišala v šoli.

Janja Zupan, 9.a

GLINŠČICA-skupinska