verjetno ste preko medijev seznanjeni, da je na cesti v Bevkah v ponedeljek, 22. 12. 2014 okrog 14. ure neznani moški skušal zvabiti otroka v svoje vozilo.

Šlo naj bi za vozilo ljubljanske registracije, bež barve.

Policija je seznanjena in ukrepa v skladu s svojimi pooblastili.

Ker pa na šoli že vrsto let izvajamo preventivne delavnice, je morda umestno, da z otroki na kratko ponovite osnovne veščine, ki so jih tam pridobili. Predvsem se z njimi pogovarjamo o tem, kaj vse lahko naredijo in ne le česa vse se morajo bati.

• Neznanci na prvi pogled niso videti niti varni, niti ne varni… lahko so urejeni, lahko jih na videz poznamo, lahko so prijazni, običajno z ničemer ne izdajajo, da imajo neprimerne namene.
  • V primeru, ko se ne počutijo varne, imajo otroci pravico odločno reči NE !
  •  Takoj se obrnejo in gredo – ali tečejo stran, k najbližji odrasli osebi – trgovina, trafika, kebab, slaščičarna, katerikoli prostor, kjer so odrasle osebe. Ponovimo tudi Unicefove varne točke na Vrhniki , vzpodbudimo jih, da pomislijo, kje na njihovi poti v šolo in iz šole bi oni poiskali pomoč.
  • Obvezno povedo odrasli osebi, ki ji zaupajo .
  • OBNOVA DELAVNIC CAP
    • 3 pravice – VARNI, MOČNI, SVOBODNI
    • VARNA BESEDICA NE
    • NE PRIPOVEDUJEMO NEZNANIM LJUDEM NE NASLOVA, NE TELEFONSKE ŠTEVILKE, NE KJE DELATA MAMI, OČI,…,
    • RAZDALJA 2 DOLŽIN ROK MED NEZNANO OSEBO IN NJIMI
    • VAROVALNI KRIK
    • ZAPOMNIMO SI, KAKO NEZNANEC IZGLEDA – ČIM VEČ PODROBNOSTI!

Spregovorite z otroki še o nastanku govoric – delujejo podobno kot telefonček… da jih laže pomirite, če so že kaj slišali.