Skoči na glavno vsebino

V torek, 22. 11. 2016, je na šoli potekal 27.  šolski otroški parlament. Letošnjo temo, otroci in načrtovanje prihodnosti, smo osvetlili z različnih zornih kotov.

 Začeli smo s predavanjem politologa Andreja Pešca, ki je na podlagi svojega dosedanjega življenja učencem pokazal, na kakšen način se lahko lotimo načrtovanja, da je načrtovanje proces, ki se spreminja, da je polno dejavnikov, ki nas podzavestno vodijo do nekih ciljev v življenju oz. do rezultatov, ki bi jih enkrat lahko dosegli. Sam je bil v osnovni in srednji šoli obetaven športnik, imel je športno štipendijo, ki mu je omogočala lagodnost, na drugi strani pa so ga vsakodnevni treningi zasvojili do te mere, da je na neki točki doživel kolaps telesa, starši so morali več tednov fizično skrbeti zanj, saj ni zmogel niti premikanja rok in nog. Na tej stopnji življenja se je za nekaj let izgubil v svet alkohola, športnih stav in  brezvoljnosti, ker ni znal sprejeti, da je z resnim športnim udejstvovanjem konec. Njegovi načrti (danes pravi, da mora vsak imeti načrt B) so se sesuli. Sčasoma pa se je začel pobirati, si začrtal kratkoročne in dolgoročne cilje.  Učencem je podal kar nekaj koristnih napotkov za življenje.

Po predavanju smo na plakat, na katerem je bilo drevo, osnovali pot za dosego naših ciljev. Bili smo mnenja, da moramo za dosego ciljev prej izpolniti različne dejavnike. To smo prikazali na primeru drevesa, ki mora najprej imeti dobre in močne korenine, da je lahko zdravo, veliko in morebiti daje tudi plodove.

Z delom smo nadaljevali po skupinah. Učenci so dobili na videz preprosto nalogo, ki pa se je v praksi izkazala za težko. S čim manj besedami, z uporabo slik ali znakov, so morali za učence šole pripraviti plakate, ki bi učencem sporočali neko pomembno misel glede njihovega načrtovanja prihodnosti. Sčasoma je delo steklo, ideje so prihajale na plan. Ker bi nam zmanjkalo časa za izpeljavo volitev predstavnikov za območni otroški parlament, smo s pripravo plakatov prenehali. Dokončali jih bomo na sestanku Šolske skupnosti.

Nato smo izvedli tajne volitve. Na listke so učenci zapisali 3 predstavnike, ki so se po njihovem mnenju danes v parlamentiranju najbolje odrezali.  Izbrani so naslednji predstavniki: Jaka Vidmar (8.d), Matej Mivšek (8.d), Nik Božnik (9.b) in Matic Žust Šprah (9.d). Kot novinar pa nas bo zastopal Gregor Velkavrh (8.c).

 

mentorica Majda Fortuna Gregorčič

 

(Skupno 362 obiskov, današnjih obiskov 1)
Zapri nastavitve dostopnosti